Er moeten jaarlijks 100.000 woningen gebouwd worden en de ruimte is beperkt. Wat en waar gaan we eigenlijk bouwen? En voor wie? Wat zijn de verschillen per regio? Het kadaster deed onderzoek naar de woningbouw van morgen. In het onderzoek kijken de onderzoekers naar woningen die nu gebouwd worden. Ook wordt gekeken naar woningen die de recente tien jaar zijn gebouwd. Door die van nu en toen te vergelijken, is te onder andere te zien of nieuwbouw aansluit bij de wensen van woningzoekenden.
Woningbouw waar?
In heel ons land wordt gebouwd, maar de meeste nieuwe woningen komen in en rond grote steden. 18 procent van de nieuwbouw in de afgelopen vijf jaar staat in de grote steden. De G4: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. De komende jaren loopt de nieuwbouw daar op tot 27 procent. In de Randstad en Noord-Brabant worden nu de meeste woningen gebouwd. In Noord-Brabant is dat vooral rond Tilburg, Breda Eindhoven en Den Bosch.
Welke woningen worden er gebouwd?
Driekwart van alle woningen die gebouwd worden zijn appartementen. Dat was de afgelopen vijf jaar de helft van de nieuwbouw. Er komen steeds meer appartementen bij. Eerder was het 17 procent, de komende jaren wordt 42 procent van de nieuwbouw een appartement.
Kenmerkend is dat er minder grote appartementen bij komen. Nog maar 13 procent is groter dan 90 vierkante meter. 10 jaar geleden was dat nog 22 procent. In de grotere steden neemt het aantal appartementen per gebouw toe. In de G4 gaat het om 38 woningen per appartementencomplex. 10 jaar daarvoor waren dat er nog 15.
Woonoppervlakte
Uit het landelijke WoonOnderzoek Nederland (WoON) 2024 blijkt dat woningzoekenden in de koopsector vaak liever een eengezinswoning met tuin hebben. Er komen steeds meer kleinere eengezinswoningen bij. 22 procent is kleiner dan 100 vierkante meter Eerder was dat nog 9 procent. Opvallend is dat het perceel- en woonoppervlakte van ééngezins koopwoningen in de G4 juist groter wordt. Nu is dat ongeveer 190 vierkante meter. Vijf jaar geleden was dat nog minder dan 160 vierkante meter.
Wie koopt de woning van morgen?
Van woningen die nu gebouwd worden, is 37 procent gekocht door kopers jonger dan 35 jaar. 32 procent is gekocht door 55-plussers. Dit is een opvallende verandering. In de grotere steden neemt het aandeel appartementskopers jonger dan 35 jaar ook toe. Daarbuiten is dat andersom. Daar worden appartementen in verhouding vaak gekocht door 55-plussers.
Juist nieuwbouwwoningen worden vooral gekocht door ‘lokale’ kopers, dus uit de buurt. Gemiddeld komt ongeveer 60 procent uit de eigen- en 20 procent uit een aangrenzende gemeente.
Onderzoek
Het onderzoek naar de woningbouw van morgen, ‘De Bouwagenda’ (pdf), is geschreven door Hans Wisman en Lars Brugman, onderzoeker bij het Kadaster.
Bron: Kadaster.
