Er zijn in het eerste kwartaal van dit jaar rond de 34.000 woningen verkocht. De gemiddelde verkoop prijs komt uit op 473.000 euro. Dit is een kleine daling ten opzichte van vorige kwartaal. Op jaarbasis is de prijsstijging bijna 10 procent.
NVM: “Meer woningen verkocht in 1e kwartaal 2025 met prijsdemping door uitpondwoningen”
Opvallend is dat één op de vijf woningen verkocht een voormalige huurwoning is, Vaak een appartement. Deze zogenaamde uitpond-woningen zijn kleiner en eenvoudiger, waardoor ze de verkoopprijzen dempen.
Meer bestaande woningen verkocht
In vergelijking met vorig jaar zijn er dit kwartaal veel meer woningen verkocht. Bijna 34 duizend woningen, ruim 13 procent meer dan in het 1e kwartaal van 2024. Er zijn vooral meer appartementen verkocht. Die stijging is grotendeels veroorzaakt door de sterke toename van het aantal uitpondingen.
eerste kwartaal prijsdaling, op jaarbasis wel stijging
De gemiddelde huizenprijs in Nederland laat dit kwartaal een kleine daling zien. De prijs daalt daarmee van 485.000 euro naar 473.000 euro. Dit is niet ongebruikelijk voor een 1e kwartaal. Vanaf het tweede kwartaal zullen de prijzen vermoedelijk weer oplopen. Op jaarbasis stijt de prijs nog steeds met 9,7 procent. De prijsstijging bij appartementen is iets lager dan bij de overige woningtypen. Het grotere aanbod aan uitpondwoningen, vaak goedkopere appartementen, drukt de gemiddelde prijs.
Uitpondingen en verkoopprijzen
Landelijk is de gemiddelde transactie prijs van bestaande woningen nu 473.000 euro. Voor alleen uitpondwoningen is dat 404.000 euro. Die uitpondingen trekken de prijs dus omlaag. Zonder uitpondingen was de gemiddelde transactieprijs landelijk 9 duizend euro hoger uitgekomen op 482.000 euro.
Overbieden en krapte
Voor alle verkochte woningen is afgelopen kwartaal gemiddeld 4,4 procent boven de vraag prijs betaald. Voor tussenwoningen is het vraag- en verkoopprijsverschil met 6,6 procent het grootst. Nog steeds wordt bij ruim twee-derde van alle woningverkopen overboden op de woning.
Een woningzoekende heeft gemiddeld 2,3 mogelijk geschikte woningen om uit te kiezen. Zo krap is de woningmarkt nog steeds. De markt voor tussenwoningen is het krapst.
Vraag prijs stijgt bijna 6,5 procent
De gemiddelde vraagprijs van te koop staande woningen ligt 6,5 procent hoger dan een jaar geleden. Toen was het 554.000 euro, nu 575.000 euro. Bij vrijstaande woningen is de vraagprijsstijging zelfs rond de 12 procent. Vorig jaar lag de vraag
prijs nog net boven de 8 ton, inmiddels is dat 9 ton.
Uitponding voormalige huurwoningen
Brainbay onderzocht de markt van uitpondwoningen. Dit zijn voormalige huurwoningen van particuliere en bedrijfsmatige verhuurders die in de verkoop zijn gegaan vanwege onder meer de hoge box 3 heffing, de Wet Betaalbare Huur en de afschaffing van tijdelijke huurcontracten per 1 juli 2024.
Uit de analyse van het Kadaster en eigen cijfers blijkt dat in het laatste kwartaal van 2024 20 procent van alle huizenverkopen een uitpondwoning is. Het aandeel in de G4-gemeenten ligt met 40 procent woningen verkocht zelfs op het dubbele. In heel 2024 zijn 37.000 uitpondwoningen verkocht. NVM-makelaars verwachten dat dit in 2025/2026 nog toeneemt.
Zorg, stoer en ambitie
“Het is bemoedigend om te zien dat de woningmarkt aantrekt met meer verkopen en een breder aanbod. Een flink deel daarvan zijn betaalbare voormalige huurwoningen, die met name voor starters ruimte bieden om de koopwoningmarkt te betreden. Voor starters op de huurwoningmarkt wordt de situatie daarentegen steeds schrijnender.
Tegelijkertijd moeten we zorgen dat ook nieuwbouw weer beter haalbaar en betaalbaar wordt. En daar is slimmer, eenvoudiger en sneller ontwikkelen voor nodig.
De eerste terugkoppeling van de adviesgroep STOER geeft minister Mona Keijzer een uitstekend startpunt om nu echt tempo te maken. Veel voorstellen zijn snel uitvoerbaar, binnen bestaande wet- en regelgeving. Schrappen van overbodige regels, ruimte geven voor lokaal maatwerk en zorgen voor duidelijkheid in procedures.
Als deze lijn wordt doorgezet, komt de ambitie van 100.000 nieuwe woningen per jaar een forse stap dichterbij en helpt het om de druk op de woningmarkt te verlichten”, aldus voorzitter Lana Goutsmits-Gerssen van de NVM-vakgroep Wonen.
Verkoop nieuwbouw stabiliseert
In het 1e kwartaal van 2025 zijn 6.740 nieuwbouwwoningen verkocht, vergelijkbaar met dezelfde periode een jaar eerder. De groei van het afgelopen jaar vlakt daarmee af. Wel is het sentiment onder makelaars zeer positief over de verkoopbaarheid van nieuwbouwwoningen. Ondanks het hoge aantal verkopen in het eerste kwartaal, zijn er zorgen over de lange termijn.
“Er worden weinig bouwvergunningen afgegeven en het aanbod aan grondgebonden woningen blijft dalen. Dit leidt tot onbalans tussen aanbod, betaalbaarheid en behoefte van de kopers. Ondertussen neemt het aantal inschrijvingen op nieuwbouwprojecten toe, waaruit blijkt dat veel consumenten belangstelling hebben voor een nieuwbouwwoning”, verteld NVM-vakgroepvoorzitter Gerssen.
Meer appartementen verkocht
De verkoop van nieuwbouw vlakt af door een gebrek aan aanbod van met name woonhuizen. Begin van het eerste kwartaal dit jaar stonden minder nieuwbouwwoningen te koop dan vorig jaar. De helft van de verkochte nieuwbouwwoningen is een appartement.
Gemiddelde prijs stijgt
De gemiddelde prijs van nieuwbouw woningen verkocht is gestegen naar 492.000 euro. Dit vooral doordat er minder grondgebonden woningen in de lagere prijs segmenten werden verkocht De prijs per vierkante meter van een nieuwbouwwoning loopt al langer op, doordat nieuwe woningen kleiner worden door de focus op betaalbaar en binnenstedelijk bouwen. De prijs van woningen verkocht ging van 4.340 euro in het eerste kwartaal een jaar geleden naar 4.780 euro nu.
Appartementen groter deel nieuwbouwaanbod
Het op peil blijven van het nieuwbouwaanbod komt vooral door het ruime aanbod van appartementen. De aanwas van nieuwe woningen verkocht blijft laag en volgt een dalende trend. Dit aanbod is in vijf jaar van ruim 10.000 gehalveerd naar circa 5.000 in dit kwartaal. Inmiddels is twee op de drie beschikbare nieuwbouw woningen verkocht, een appartement.
Bron en grafieken: NVM Makelaars.